טיפול טראומה לכלבים – יש דבר כזה?

December 13 2022doritr

 

כלבים נחשבים לעתים קרובות לחברו הטוב ביותר של האדם, ומסיבה טובה. הם מציעים חברות, אהבה ותמיכה בדרכים שאף חיה אחרת לא יכולה. הם גם שם כדי לעזור לנו כשאנחנו הכי צריכים את זה, ומציעים נוחות וטיפול בשעת משבר. במאמר זה, נחקור את עולם הטיפול בטראומה בכלבים, ונראה כמה מהדרכים שבהן נוכל לעזור לחברינו הפרוותיים בזמנים קשים.

 

טיפול פסיכולוגי לכלבים – יש דבר כזה?

וטרינרטים מוחמים מצביעים על כך שכלבים מסוגלים להכיל רגשות מורכבים יותר ממה שאנו מרבים לתת להם קרדיט עליהם. מסיבה זו, רבים מהוטרינרים כיון מאמינים ביעילותו בתוקף ביעילותו של טיפול פסיכולוגי עבור חברינו הכלבים. כמובן שאופן הטיפול אינננו בדיבור ושיחה כמו אצל בני אדם אלא יותר בהתניה חיובית מיטבית אך היתרונות יכולים להיות משמעותיים – שיפור בהתנהגות ובריאות גופנית טובה יותר עקב ירידה בהורמוני הלחץ. אם ניקח את הזמן להבין את הכלבים שלנו ואת הרצונות והצרכים שלהם, נוכל לעזור ליצור איתם קשרים חיוביים שנמשכים לכל החיים.

באילו מקרים יש צורך בטיפול פסיכולוגי לכלבים?

כלבים יכולים לחוות בעיות פסיכולוגיות בדיוק כמו אנשים, אבל רוב הכלבים לא יציגו סימנים ברורים לכך. כתוצאה מכך, חשוב שבעלי כלבים יכירו את הסימפטומים של מצוקה נפשית אצל כלבים כדי שיוכלו לזהות כל בעיה בשלב מוקדם ולפנות לטיפול במידת הצורך. חלק מהמקרים שבהם ייתכן שיהיה צורך בטיפול כוללים אם הכלב נפגע ממכונית או חווה אירוע טראומטי, סובל מהפרעת התקשרות עקב סוציאליזציה לא נכונה או ניתוק מבעליו, מראה תוקפנות, חרד יתר על המידה או מפחד במצבים יומיומיים, או מציג התנהגויות אובדניות. במצבים מסוג זה, יש לספק ייעוץ לכלבים בהקדם האפשרי על מנת להבטיח את התוצאה הטובה ביותר לרווחתם.

 

האם לכלבים יש טראומה? או פוסט טראומה?

בתור וטרינרים, השאלה אם כלבים חווים טראומה או לא היא שאלה חשובה. בעלי חיות מחמד רבים מודאגים מהבריאות הנפשית של בעלי החיים האהובים שלהם ותוהים אם חוויות טראומטיות יכולות להשפיע עליהם. למרבה המזל, התשובה היא כן. אמנם זה עשוי להיות קשה לקבוע אבחנה בוודאות, אך סימנים כגון תוקפנות, התפרצויות התנהגות לא אופייניות או שינויים בתיאבון או בדפוסי שינה יכולים להצביע על כך שכלב עלול לסבול מהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) הנובעת מאירועים טראומטיים בעבר. . חשוב להבין את הסיכונים והגורמים הסיבתיים הקשורים ל-PTSD של כלבים כדי שנוכל לספק את הטיפול הטוב ביותר עבור בני לווינו הפרוותיים שאולי חוו מצוקה רגשית קשה בחייהם. אילוף כלבים מוצלח יכול לעשות יותר מחצי מהעבודה, ולכן יש ללמוד היטב איך לעשות זאת נכון.

 

כיצד ניתן לעזור לכלבים עם טראומה באמצעות הידרותרפיה?

הידרותרפיה לכלבים היא פתרון בר-קיימא לעזור לכלבים הסובלים מטראומה. השילוב של שחייה ועיסוי יכול לעזור לכלבים להירגע, להפחית כאבי מפרקים, להגביר את הגמישות, לחזק את השרירים ולהקל על מתחים. הידרותרפיה היא צורת פעילות גופנית משעשעת שיכולה לייצר תוצאות פיזיות או נפשיות מהנות בבעלי חיים. לא רק שידוע שהוא משפר באופן משמעותי את הניידות אצל כלבים בעייתיים, אלא שהוא גם עוזר לשמור על לבם בריא תוך שהוא הופך אותם לחזקים יותר באופן כללי. בכך, היא הוכחה כדרך מעשית לסייע בשיקום כלבים שעברו טראומה ולספק להם את הטיפול הראוי להם.

 

 

Share: