מכירת ורכישת דירה במקביל – מה קודם?

אם אתם תוהים כיצד קונים ומוכרים דירה במקביל, חשוב מאוד שתדעו כי מכירת ורכישת דירה במקביל היא נושא מורכב. חלק מהותי מהתשובה שייך לעולם של מיסוי מקרקעין שחשוב מאוד לקרוא עליו במאמרים על מס שבח ומס רכישה. במאמר הבא נדון על נושא מימון הרכישה וכן על שיקולים פרקטיים נוספים אשר קשורים לתהליך רכישת ומכירת דירה במקביל.

מה עושים אם לא מצליחים למכור ולקנות באותו זמן?

לא מעט אנשים אשר מחפשים דירות למכירה בכדי לרכוש דירה חדשה שמתאימה להם ובד בבד מציעים את הדירה שלהם למכירה, תוהים מה קורה אם הם מוכרים את הדירה שלהם אך עדיין לא מוצאים דירה לרכישה או להפך, אם הם כבר מוצאים דירה לרכישה אך עדיין לא הצליחו למכור את הדירה שלהם. ובכן, הדבר הראשון שיש לעשות לפני שמבצעים קנייה ומכירה הוא לגבש תוכנית מסודרת אשר כוללת הערכה של שווי הדירה הנמכרת, הגודל שלה, האזור שלה וכן שווי הדירה שתירכש ומקורות מימון לרכישה. לאחר מכן, אם לא ניתן למכור ולקנות ביחד, ההמלצה היא לבצע קודם כל את המכירה ולקבוע זמן פינוי ארוך. אם אתם תוהים האם ניתן לרכוש דירה לפני שמוכרים את הדירה, הרי שהתשובה היא כן, אך פחות מומלץ לעשות זאת.

היתרונות והחסרונות של מכירת דירה ישנה לפני שרוכשים דירה חדשה?

ישנם כמה יתרונות וחסרונות למכירת דירה ישנה טרם רוכשים דירה חדשה, הנה כמה מהחסרונות:

ראשית כל, אם מכרתם קודם את הדירה שלכם אתם בוודאי תהיו לחוצים לקנות דירה והדבר עלול לגרום לכם להתפשר על קניית דירה פחות איכותית ומתאימה.

שנית, אם תאלצו לפנות את הדירה טרם מצאתם דירה לרכישה או אפילו לפני מועד הכניסה לדירה החדשה, אתם תאלצו לעבור לשכירות של לפחות כמה חודשים. מעבר לשכירות מעין זו תגרום לחוסר נוחות, הוצאות מיותרות, טרטורים ועוד.

מעבר לכך, בעיה נוספת היא הוצאת כספים

כמו כן, פער זמן ארוך מדי בין מכירת הנכס לבין רכישת הנכס מעלה את החשיפה לסיכון לעליית מחירים.

מעבר לכך, מבחינה כספית קשה מאוד לקמות לפני שמכרתם. אם אין לכם הון לרכישה אתם עומדים בפני סיכון. לאחר ניצול ההון העצמי שלכם, כלומר הכסף שפנוי בבנק, אתם תלויים בכסף שתקבלו על המכירה העתידית של הנכס שלכם ויש שנאלצים לקחת הלוואת גישור יקרה מאוד על מנת לעמוד בתשלומי הרכישה.

אז איך מוכרים ורוכשים דירה בכל זאת?

לא מעט אנשים אשר מתעניינים בתחום תל אביב נדלן ורוצים למכור את הדירה שלהם ולרכוש דירה חדשה בתל אביב, תוהים כיצד מוכרים וקונים במקביל דירה. לכן, חשוב לדעת כי הדבר הרצוי ביותר הוא למכור ולקנות בו זמנית את הדירה ולקבוע כי זמן הכניסה לדירה החדשה יהיה כמה ימים לפני המועד שבו עליכם לפנות את הדירה הקודמת.

אם לא ניתן למכור ולקנות בו זמנית, רצוי למכור קודם ולקבוע זמן פינוי ארוך של לפחות חצי שנה, כך שתצליחו לרכוש דירה בפרק הזמן הזה.