טיפול פסיכולוגי בילדים

הורים רבים ששומעים לראשונה את המילה “פסיכולוג” בהקשר של טיפול בילדים שלהם מעקמים את האף או אפילו נרתעים מלחשוב על כל הנושא. אחרי הכול, טיפול פסיכולוגי נתפס כמו משהו “שמבוגרים צריכים”.

איך למען האמת, באמצעות פסיכולוג ילדים מומחה ניתן לטפל במגוון של קשיים ובעיות אצל ילדים בגיל הרך וגם ילדים גדולים יותר בגיל גן חובה, בית הספר היסודי וגם בני נוער.

לכל גיל יש את הבעיות והקשיים המאפיינים אותו, אך הקשת היא רחבה מאוד. לדוגמה, ילדים בגיל הרך עשויים לפתח קושי של גמילה מחיתולים או חפץ מעבר.

בגיל הגן ובית הספר היסודי קיימות חרדות אחרות. זו יכולה להיות חרדה מחושך, חרדת נטישה (הילד לא רוצה להישאר לבד בגן או בכיתה א’) או אפילו חרדה חברתית שמונעת מהילד לשהות בחברת בני גילו או להשתתף באירועים חברתיים.

יחד עם זאת, כאשר אנחנו מדברים על חרדות, לא תמיד ברור מתי החרדה היא שלב התפתחותי נורמלי ומתי היא הופכת לבעיה שדורשת טיפול נקודתי. באופן כללי, אם החרדה היא כל כך גדולה עד שהיא מפריעה לילד בחיי היום יום, זה מצב שיש לכל הפחות לבדוק אותו אצל פסיכולוג או בעל מקצוע אחר בעל התמחות מתאימה.

לעיתים ההורים עצמם הם אלו שמגיעים לטיפול, או יותר מדויק, להדרכת הורים. באמצעות הדרכה מתאימה הם יכולים ללמוד כיצד להציב גבולות בצורה נכונה או להפעיל סמכות הורית מבלי לפגוע בילד.

בסופו של דבר, יש להפנים כי במצבים רבים טיפול בילדים שעדיין מתפתחים ועוברים שינויים רבים הוא לא פחות חשוב ולמעשה אולי אפילו יותר חשוב מאשר טיפול במבוגרים.

כיצד מתבצע הטיפול בילדים?

קודם כל, הטיפול הפסיכולוגי חייב כאמור להתבצע על ידי בעל מקצוע בעל הכשרה מתאימה ולא כל “מטפל רגשי” או פסיכותרפיסט יכול לטפל גם בילדים. למעשה, כאשר אנחנו מדברים על פסיכולוג ילדים בחיפה אנחנו מתכוונים לפסיכולוג עם התמחות אחת או יותר כמו למשל טיפול קליני בילדים, פסיכולוג התפתחותי או פסיכולוג חינוכי.

שיטת הטיפול חייבת להתאים גם היא לגיל הילד. לדוגמה, אם מדובר בילד בגיל הרך, הטיפול בדרך כלל נעשה באמצעות משחק: טיפול דיאדי הוא טיפול שבו הילד וההורה (או אדם אחר שמטפל בו ביום יום) משחקים זה עם זה והמטפל צופה בהם ומנחה את ההורה למה לשים לב באינטראקציה.

לעיתים טיפול במשחק או באומנות מתבצע בשוטף ללא נוכחות ההורה וההורים מגיעים לפגישות הדרכה ללא הילד.

בגילאים מבוגרים יותר ובמיוחד כאשר הילד מגיע לכיתות הגבוהות ניתן להתחיל בטיפול פסיכו-דינאמי. גישה אחרת היא גישת ה-CBT המוכרת, לעניין זה חפשו CBT חיפה, שיכולה לטפל בקשיים נקודתיים כמו למשל חרדה חברתית, לחץ מפני מבחנים, OCD, התקפי חרדה ושליטה בכעסים. גישה זו מתמקדת בשינוי הרגלי חשיבה ואימוץ הרגלי התנהגות וחיים נכונים.