אטופיק דרמטיטיס – איך להתגבר על הגירוד?

November 22 2022doritr

אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור בעלת השפעה מכרעת על החולים בה, אשר נאלצים לשנות את אורח חייהם בתקופות של התפרצויות.

החולים סובלים ממספר תסמינים נפוצים וביניהם גירודים בגוף, יובש בעור, פריחה ולעיתים גם זיהומים. בנוסף לכך, מי שסובל מאסתמה עשוי לסבול מהתפרצויות משניות של אסתמה והסימפטומים המאפיינים אותה כגון נזלת אלרגית. (עם זאת, חשוב לציין שאטופיק דרמטיטיס היא לא אסתמה למרות שלעיתים מכנים אותה בשם “אסתמה של העור”).

מבין כל התסמינים האלו, הגרד הוא הנפוץ ובדרך כלל גם המציק ביותר. לרפואה המערבית יש אומנם פתרונות בדמות תרופות סטרואידליות ולא סטרואידליות, אך אלו מיועדות לטיפול במקרים הקשים יותר. גם תרופות מהדור החדש כגון סטקוויס עלולות לגרום לתופעות לוואי ולמעשה להחמיר את הסימפטומים (שלא לדבר על כך שסטקוויס באופן ספציפי לא מתאימה לילדים מתחת לגיל שנתיים).

להימנע מלייבש את העור

עור ייבש הוא עור מגרד ולכן חשוב מאוד למנוע ייבוש נוסף ולשמן אותו. ישנם קרמים מיוחדים המיועדים לחולי אטופיק דרמטיטיס ועשויים מחומרים טבעים לחלוטין.

גם תכשירים לניקוי העור יש לבחור בזהירות: עדיף להשתמש בסבונים, תמציות ריח ואפילו שמפו ומרכך שיער לא תעשייתיים עם רמת חומציות גבוהה מכיוון שבתכשירים התעשייתיים יש חומרים שעשויים “להדליק” את העור מחדש (לא סתם רשומים על תווית החומרים עשרות חומרים שונים!).

ניתן למצוא אותם בחנויות טבע או להזמין מיצרנים קטנים באינטרנט.

הפרדה בין העור לבין הסביבה

אחד המאפיינים של העור ה”אטופי” הוא מחסום עורי (Skin Barrier) שאינו מתפקד כראוי. למרבה הצער, כמעט כל הבגדים כיום בשוק אינם טבעיים לחלוטין (גם אם רשום עליהם “100% כותנה”) וכוללים כימיקלים אשר עשויים להחמיר את הגרד.

אחד הפתרונות בהם ניתן להשתמש הם בגדי “עור שני” שעשויים מחומרים טבעים לחלוטין. תפקידם הוא להפריד בין העור לבין השכבה העליונה וניתן להשתמש בהם לאורך כל שעות היממה, כולל בלילה.

כיבוס בגדים עם מנטרל אלרגנים

ניתן להשתמש באבקת כביסה שאינה מגרה את העור או תוסף כביסה מנטרל אלרגנים. לחומר זה יש את היכולת לנטרל אלרגנים ספציפיים שידועים כמעוררי גרד אצל החולים. לדוגמה, עובש הוא אלרגן ספציפי שמעורר תגובה חריפה וניתן לנטרל באמצעות התוסף. באופן זה לא נוצר גירוי חוזר מלבישת בגדים שיוצאים מן הכביסה, אף על פי שעדיין מומלץ להשתמש בבגדי “עור שני”.

שימוש במטהר אוויר

חלק גדול מהאלרגנים נמצאים באוויר הבית שלמעשה כולא אותם בפנים. כך נוצר מצב מעט אבסורדי שבו רמת הזיהום בתוך הבית גבוהה מרמת זיהום האוויר מחוץ לבית! אחת הדרכים לטפל בכך היא לרכוש מטהר אוויר מקצועי שעלותו כמה אלפי שקלים ומבוסס על אותה עיקרון פעולה של מטהרי אוויר תעשייתיים, רק בעוצמה ונפח נמוכים יותר כמובן…

Share: